WhatsApp

Hurdanın Ayrıştırılması Ve Geri Dönüşümün Günümüzdeki Önemi

Hurdanın Ayrıştırılması Ve Geri Dönüşümün Günümüzdeki Önemi

03 Şubat 2022, 11:46
Hurdanın Ayrıştırılması Ve Geri Dönüşümün Günümüzdeki Önemi

Hurda, kullanılan malzeme dışında olan malzemenin artığıdır. Hurda birçok maddeden oluşabildiği gibi birden fazla malzemeden de oluşabilir. Günüzde en değerli hurda maddeleri ise metal hurdalarıdır. Hurda, işlevselliğini yitirmiş ya da kullanım ömrünü maddelerin geneline verilmiş olan isimdir. Hurdaların bu denli değerli olmasının sebebi, geri dönüşüm ve ayrıştırma işlemlerine tabi tutularak tekrar hammadde olarak kullanılabilmeleri olarak gösterilebilir. Bu durum hurdanın başlı başına bir piyasasının oluşmasına ve buna bağlı olarak devamlı değişen hurda fiyatlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. 

Hurda hem iş hem de konut ortamlarından sonra ihtiyaç dışı olarak ortaya çıkabilir. Hurdacı, bir hurda metalini ihtiyacı olmayan insanlar için rahatça olduğu yerden almak için hizmet verecektir. Hurdalar daha sonra eritilerek ham madde olarak kullanılabileceği gibi diğer aletlerde yer alan işlevini kaybetmiş parçalar yerine de kullanılabilir. 

Gittikçe gelişen teknoloji ve aletler aynı hızla eskiyen ve hurda durumuna düşen ürün miktarı demektir. Evlerden, iş yerlerinden ve kullanımdan çıkan elektronik ürünler de hurda olarak adlandırılmaktır. Bu servis dışı kalan hurda ürünler Zafer Geri Dönüşüm tarafından değerlendirilerek ayrıştırılmaktadır. Demir, çelik, bakır, kurşun, kağıt, plastik, kauçuk benzeri hurda tabir edebileceğimiz maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılması, doğal kaynaklarımızın tükenmesini önlemek adına atılacak büyük bir adımdır. Diğer yandan ise ülkemize katkısı göründüğünden çok daha büyüktür. Ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayacak hurdaya ödenecek döviz miktarının ülkemizde kalmasını sağlayacaktır. Bu hurdaların geri kazanımı, kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Tüm bu nedenlerden hurdanın ekonomiye olan katkısı çok büyüktür. Sıfırdan bir ürünü yaratmak, hammaddeden işlemek ve bunu kullanıcı ile buluşturma süreci enerji ve fazladan maliyet demektir. Hurdada ise bu süreci çok daha ekomik hale getirmektedir. Hurdanın ayrıştırılması ile hammadde tek bir kaynaktan karşılanır ve enerji, maliyet açısından sıfırdan bir ürün üretmek ile kıyaslandığında oldukça düşük olacaktır. 

Firmamız 1982 Yılında Rıza Düz Tarafından Düz Makina Ltd.Şti. Olarak Kurulmuştur 2010 Yılında İse Oğulları Zafer Ve Zeynel Düz Tarafından Zafer Metal Geri Dönüşüm Şirketi Adı Altında Hizmet Vermeye Devam Etmektedir.

 • +90 212 858 18 11
  +90 533 433 88 29

 • +90 212 858 18 13

 • info@zafergeridonusum.com

 • Akçaburgaz Mah. 3088. Sok. No: 6 Esenyurt/İSTANBUL

 • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
  Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
  Pazar: Kapalı