WhatsApp

Atık Miktarının Çevreyi Etkileme süreçleri - Güncel Hurda Fiyatları

Atık Miktarının Çevreyi Etkileme süreçleri - Güncel Hurda Fiyatları

14 Mayıs 2022, 14:18
Atık Miktarının Çevreyi Etkileme süreçleri - Güncel Hurda Fiyatları

Son zamanlarda dünyanın ilgilendiği problemler oldukça daha farklı ve mühim bir yöne kaymaya başladı. İklim değişikliğine ayrıca özellikle plastik madde kullanımının artmasıyla beraber büyüyen atık sorunları tüm dünyayı ilgilendiren büyük problemler haline geldi.

Ekosistemin naturel dengesinin bozulmuş olduğu günümüz koşullarında dünyanın bütün canlılar ve gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir yer olması koşul. Aksi biçimde gelecek dönemler için tüm canlıları büyük sorunlar bekliyor.

Tabii son dönemlerde de daha da iyi bir gelecek için farklı çözümler üretilmeye de başlandı. Özellikle sıfır atık ve geri dönüşüm benzer biçimde mevzularda geliştirilen projelerle birtakım ülkeler ve yerel yönetimler, bu çözümlere destek vermeye çalışıyor. Yazımızda ise atık sorunlarına ve ülkemizde bulunan çözüm projelerine değiniyoruz.

Öncelikle oldukça gündemde olan ve herkes tarafınca dikkatli olunması ihtiyaç duyulan “sıfır atık” konusunu detaylı bir halde incelemek istiyoruz. “Sıfır atık nelerdir?” sorusunun cevabı ile başlayalım.

 

Sıfır Atık

Evlerde, iş yerlerinde yahut pek çok alanda oluşan atıkların geri kazanılmaması, mevcut kaynakların ve enerjinin kullanımı açısından muhtelif sıkıntılar yaratır. Sıfır atık da israfın önlenmesini, kaynakların daha bereketli kullanılmasını, atık miktarını azaltmayı ve oluşan atığın geri dönüştürülmesini amaçlayan bir anlayıştır diyebiliriz. Yani bu anlayışla beraber atık çıkarmayı azaltma ve atıkları değerlendirme mevzusunda insanlara yeni bir şuur kazandırmak amaçlanıyor.

 

Son zamanlarda devletimizde ve dünyada “sıfır atık bilinci” gittikçe yaygınlaşıyor. Bu doğrultuda da muhtelif uygulamalar hayata geçiriliyor. Fakat bu uygulamaların önemini algılamak için artan atık miktarının çevreyi nasıl etkilediğini bilmemiz koşul. Bu nedenle atık miktarının çevreyi iyi mi ve hangi yönde etkilediğine beraber göz atabiliriz.

 

Atık Miktarının Çevreyi Etkileme süreçleri

 

Nüfusun hızla artması, şehirleşme ve tüketim maddelerinin çeşitlenmesi, atık miktarının da artmasına neden oluyor. Belli oranlardaki atıklar, doğada bir süre sonra temizlenebiliyor. Ama atık sayısı arttıkça tabiat ananın bu konudaki gücü de azalıyor. Biriken atıklar maalesef ki çevreyi  de olumsuz anlamda etkilemektedir.

 

Çevreyi kirleten atıklar, türlerine gore farklılık gösteriyor. Gaz, sıvı ve katı biçimde bulunabiliyorlar. Örneğin günümüzün en büyük sorunlarından önde gelen plastik atıklar, katı atık kategorisine giriyor. Plastik atıklar o denli kontrolsüz artıyor ki denizlerdeki güncel plastik oranının 150 milyon tondan fazla olduğu düşünülüyor. Bu da denizlerde yaşayan canlıların yaşamını ve suyun temizliğini negatif yönde etkiliyor. Aynı halde doğaya atılan plastik maddeler de uzun yıllar kaybolmadığı için toprak kirliliğine neden oluyor.

 

Sanayi tesisleri, taşıtlar ve diğer alanlarda fosil yakıt kullanması da gaz atıklarının en büyük sebepleri. Gaz atıkları ise başta hava kirliliği olmak suretiyle küresel ısınma, bitki örtüsünün zarar görmesi, istenmeyen kokular ve yangınlarla çevreye zarar veriyor.Bunların yanında Dünya Çevre Günü Raporu’na nazaran Türkiye’de evsel atıklar toplam atıkların %42.8’ini oluşturuyor. Bu yüksek oran da ne yazık ki muhit kirliliğini artırıyor.

 

Başarılı olan Sıfır Atık Projesine örnekler

 

İsrafı azaltarak ve aynı zamanda da çevreyi korumak için birçok sıfır atık projesi de hayata geçiriliyor. Ülkemizde de 2017 yılından bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri kapsamında “Sıfır Atık” projesi geliştiriliyor.

 

Bu proje doğrultusunda Afyonkarahisar ilinde bulunan bütün resmi kurumlar projeye tam yardımcı veriyor. İl genelinde Sıfır Atık Bilgi Sistemine kayıtlı müessese sayısının 1541 olduğu biliniyor. Ayrıca Çevre Hizmet Birliği tarafınca Afyonkarahisar’daki okullarda sıfır atık ve geri dönüşüm mevzularıyla ilgili seminerler veriliyor. Atık pilleri toplamak ve beraberinde de atık yağların toplanması konularında dereceye girmiş okullar da ödüllendirilmektedir.

KELİMELER:     Geri Dönüşüm               Hurda Fiyatları                 İstanbul Hurda Fiyatları                        Sıfır Atık                    Hurda Paslanmaz

Firmamız 1982 Yılında Rıza Düz Tarafından Düz Makina Ltd.Şti. Olarak Kurulmuştur 2010 Yılında İse Oğulları Zafer Ve Zeynel Düz Tarafından Zafer Metal Geri Dönüşüm Şirketi Adı Altında Hizmet Vermeye Devam Etmektedir.

 • +90 212 858 18 11
  +90 533 433 88 29

 • +90 212 858 18 13

 • info@zafergeridonusum.com

 • Akçaburgaz Mah. 3088. Sok. No: 6 Esenyurt/İSTANBUL

 • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
  Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
  Pazar: Kapalı